BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

Aizvien vairāk cilvēku vēlas dzīvot videi draudzīgāk – apstiprina “Green Expo Riga 2019”

27. un 28. septembrī Ķīpsalā veiksmīgi norisinājās “Green Expo Riga 2019” zaļo sarunu skatuves programma. Divu dienu garumā interesenti varēja iepazīties ar videi draudzīgiem inovatīviem risinājumiem un sekot līdzi diskusijām par dažādām zaļajām idejām un aktualitātēm.

“Esam gandarīti par pozitīvajām apmeklētāju atsauksmēm, kas apliecina – esam uz pareizā ceļa! Tāpēc arī nākamgad “Green Expo Riga 2020” turpināsim veidot konstruktīvas diskusijas gan starp speciālistiem, gan starp interesentiem, iepazīstināt ar Latvijas resursos balstītiem praktiskiem risinājumiem, kā arī aicināsim zaļās domas celmlaužus, lai iedvesmotu jauniešus,” norāda “Green Expo Riga” direktors Jānis Brinkmanis.

Notika diskusijas par novadu reformu, lauksaimniecību un zaļo veselību

Divās dienas uz skatuves kāpa 35 sabiedrībā zināmi cilvēki, eksperti un speciālisti, kas dalījās pieredzē, iepazīstināja ar videi draudzīgiem inovatīviem risinājumiem, piedalījās diskusijās un dažādu ekoideju apspriešanā, kā arī sniedza padomus veselīgai dzīvošanai, saimniekošanai un strādāšanai. Kopumā klausītājiem bija iespēja iepazīties ar 29 prezentācijām.  Prezentācijas un diskusijas skatiet YouTube!

27. septembrī “Green Expo Riga” zaļās sarunas iesākās ar diskusiju par novadu reformu, kur alternatīvu skatījumu piedāvāja SIA “EDO Consult” ekonomists Andris Miglavs, bet diskusijās par Latvijas zaļās ekonomikas attīstību piedalījās Ekonomikas antropologs Andris Šuvajevs un Latvijas Pašvaldību savienības padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane. Sarunu uzmanības centrā bija arī atkritumu apsaimniekošana, kurā piedalījās žurnāla "Vides vēstis" galvenā redaktore Anitra Tooma un “Applyit” biznesa attīstības direktors Vismands Menjoks, kas arī prezentēja viedu depozītiekārtu atkritumu šķirošanai.

28. septembrī apspriestākā tēma bija bioloģiskā lauksaimniecība un bioekonomika, kurā ar vērtīgām prezentācijām uzstājās Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece Elita Benga, Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts, biedrības “Ekodizaina kompetences centra” vadītāja Jana Simanovska un citi.

Klausītāju interesi raisīja arī tādas tēmas kā “Zaļās tradīcijas un zaļas valsts tēls”, kur viena no diskusijas dalībniecēm bija Valsts prezidenta padomniece modernas valsts un ilgtspējības jautājumos Elīna Pinto un apzinātības un miera prakses eksperts Ansis Jurģis Stabiņģis ar tēmu “Zaļā veselība un sevis pilnveidošana”.

Tēmas, kas būs svarīgas arī nākamgad
“Green Expo Riga 2019” izskaņā lektori un dalībnieki ieskicēja tēmas, kas būtu jāaktualizē arī nākamgad “Green Expo Riga 2020”: novadu reforma un tās ietekme uz zaļo ekonomiku visā Latvijā; tā saucamās “mākslīgās produktu zaļināšanas” problēmas, kas nodara ļaunumu patieso ekoideju popularizēšanai; praktiska informācija mazo grantu saņemšanai ekoprojektu realizācijai pagastos, uzņēmumos, skolās un biedrībās; Valsts kancelejas un Prezidenta kancelejas lielo ilgtermiņa vīziju apspriešana neformālā un atklātā gaisotnē; zaļās izglītības un Latvijas kā zaļas valsts apzināšanās priekšnoteikumi, sākot ar personīgo ekoizvēļu sapratni ikdienā.

Pēc mūsu novērojumiem, abās dienās skatuves saturam sekoja līdzi, kā arī iesaistījās kaismīgās diskusijās aptuveni 30–50 cilvēku, kas, protams, mainījās, jo skatuves saturs bija ļoti plašs un daudzveidīgs.

Daudzveidīga ekspozīcija

“Green Expo Riga” ekspozīcijā turpat 20 dalībnieku iepazīstināja ar inovācijām un praktiskiem risinājumiem zaļākai dzīvošanai. Apmeklētāji varēja aplūkot gan Latvijā radītu gaisa attīrīšanas tehnoloģiju – zaļo sienu “Elpo”, kas kalpo arī kā vertikāls iekštelpu dārzs, par kuru jārūpējas tikai reizi mēnesī, gan lielisku jaunā ekodizaina paraugu “VERMI kompostētavu”, kas domāta pārtikas atkritumu pārstrādei, izmantojot sliekas. To var novietot pat pilsētas dzīvoklī, un saražoto masu izmantot stādu audzēšanai! Savukārt “GreenWorks” prezentēja no ģipša un rīcineļļas maisījuma izgatavotu ekoloģisku pārklājumu “Ecodur”, kas paredzēts dažādu objektu aizsardzībai pret apkārtējās vides iedarbību.

Apmeklētāju ievērību izpelnījās arī biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” rīkotā fotoizstāde “Nogāzt Goliātu”, kas stāsta par pirmo pilsētu pasaulē, kas aizliedza pesticīdu izmantošanu.

Turpat blakus rosījās bērni, kas aktīvi iesaistījās “Velokurjera” rīkotajās veloruļļu divcīņās, Riebiņu vidusskolas piedāvātajās radošajās aktivitātēs un, pateicoties Latvijas Hidroekoloģijas institūta eksponētajam akvārijam, arī uzskatāmā veidā uzzināja par plastmasas postošo ietekmi uz jūras ekosistēmu.

Lēšam, ka ar “Green Expo Riga 2019” ekspozīciju un saturu kopumā iepazinās vairāk nekā 8 tūkstoši interesentu, no kuriem vairāk nekā 300 bija mērķtiecīgi “Green Expo Riga” apmeklētāji – veselīga dzīvesveida piekritēji, zaļo nodibinājumu un biedrību pārstāvji, uzņēmēji un speciālisti. Blakus zaļo sarunu skatuvei trīs dienas notika arī pirmā mājokļa projektēšanas, remonta, energotaupošo un komforta tehnoloģiju izstāde “ComfortHome 2019”, kuru apmeklēja 11 966 cilvēki.

Zaļajās lietās izglītota sabiedrība un konstruktīvi dialogi – tie bija un būs visu klātesošo galvenie mērķi, tāpēc tiekamies zaļā dzīvesveida festivālā – izstādē “Green Expo Riga 2020” nākamgad no 2. līdz 4. oktobrim!

Seko līdzi jaunumiem: www.greenexporiga.lv un sociālajos tīklos “Facebook” , “Instagram”  un “YouTube” 174684122_9780.jpg
1586689733_9780.jpg
527567675_9780.jpg
511011246_9780.jpg
1698172208_9780.jpg
983418283_9780.jpg
822032883_9780.jpg
69938423_9780.jpg
1405829148_9780.jpg
376455280_9780.jpg
1319705301_9780.jpg
1545948152_9780.jpgTop