BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

Mārtiņš Druvkalns. No florbola līdz krosfitam

Jau šajā nedēļas nogalē, 17. un 18. jūnijā, Ķīpsalā norisināsies funkcionālā fitnesa sacensības „Battle of Riga 2017”. Šis pasākums trīs gadu laikā ir piedzīvojis pārsteidzoši strauju izaugsmi, tāpēc piedāvājam sarunu ar kādreizējo florbola valstsvienības izlases spēlētāju, „Battle of Riga”, sacensību organizatoru un izstādes "Atpūta un sports" vadītāju Mārtiņu Druvkalnu.

Kā sākās tavas sportista gaitas?
Mārtiņš: Cik vien sevi atceros, vienmēr esmu iesaistījies dažādās aktivitātēs. Īpaši patika komandu sporta veidi, taču visus vienlīdz kvalitatīvi spēlēt nebija iespējams, tādēļ priekšroku devu tajā laikā Līgatnē tik populārajam florbolam. Veicās tīri labi, un tā 15 gadu laikā ir izbraukāta puse pasaules kā pieaugušo, tā jauniešu komandu sastāvos, aizvadīti arī junioru un vīriešu pasaules čempionāti valstsvienības sastāvā.

Un kā tu nonāci līdz krosfitam?
Mārtiņš: Kad biju sasniedzis labākos panākumus florbolā, mani aizvien vairāk sāka interesēt profesionālu sportistu fiziskā sagatavotība un treniņu metodes. Smēlos zināšanas dažādos resursos, daudz eksperimentēju pats un vēlāk savu redzējumu nodevu arī komandas biedriem. Tās bija manas pirmās iestrādnes trenera darbam.

Krosfitu (angliski – CrossFit) kopā ar domubiedru un kolēģi Krišu Grundmani atklājām vēl tad, kad tas Latvijā bija pavisam svešs. Saskatījām, ka tas ir lielisks fizisko treniņu papildinājums profesionāliem sportistiem, ideāli piemērots ikvienam cilvēkam fiziskās formas uzturēšanai un labs palīgs veselības uzlabošanai. (Aut. piez. Tieši krosfits palīdzēja Mārtiņam pēc muguras traumas atgūt ne tikai spēju staigāt, bet pat atgriezties sporta laukumā.) Tā mēs sākām savu ceļu līdz Latvijā pirmās oficiālās krosfita zāles atvēršanai.

Tavs feisbuka profils liecina, ka krosfita treniņos iesaistījušies gan tavi draugi, gan ģimene. Vai tas nozīmē, ka tas ir pa spēkam ikvienam?

Mārtiņš: Krosfits ir viss, ko redzi sev apkārt, – velobraukšana, peldēšana, skriešana, ielu vingrošana, futbols… un pat malkas skaldīšana. Ja sāc domāt šādi, tad viss kļūst vēl interesantāk! Ar šo pārliecību un dzīves ritmu “saslimst”. Mēs gan treniņos, gan arī ikdienā neaprobežojamies ar „sēdēšanu” četrās sienās. Tāpēc arī ģimenes aktivitātes saistās gandrīz tikai ar sportu – nevis tādēļ, ka tas ir darbs, bet tādēļ, ka bez tā nevar!

Šovasar uzsākām organizēt treniņus arī jaunajiem sportistiem. Ar jautrām spēlēm un aktivitātēm mazajiem cenšamies attīstīt tik svarīgo iekšējo muskulatūru, koordināciju un lokanību.

Vai arī tavs dēliņš jau darbojas līdzi sporta zālē?
Mārtiņš: Manam gan vēl kāds gadiņš jāpagaida, taču vēlāk noteikti šīm grupiņām pievienosies! (Smaida.)

Ar ko krosfits atšķiras no citiem sporta veidiem?
Mārtiņš: Krosfits ir treniņu metode, kas sevī iekļauj neierobežotu vingrinājumu klāstu, sākot no olimpiskās svarcelšanas un vingrošanas, līdz izturības elementiem, ar domu padarīt cilvēka ķermeni ne tikai izskatīgu, bet arī funkcionāli izmantojamu. Līdz šim ar Krišu Grundmani krosfitu uztvērām vairāk kā treniņu konceptu, lai sagatavotos kaut kam citam, nevis kā sporta veidu. Tas saistīts ar mūsu iepriekšējo profesionālo pieredzi sporta laukumā. Taču tagad krosfits aizvien vairāk attīstās kā atsevišķs, ļoti dinamisks un skatāms sporta veids, turklāt ar ārkārtīgi universālu pieeju.

Mums vienmēr ir bijusi pārliecība, ka krosfits ir jāizdala vairākos segmentos atkarībā no sportistu mērķiem – vai tā ir ikdienas aktivitāte, ko arī ikdienā visvairāk piekopjam sporta zālē, gatavošanās nopietniem sportiskiem pārbaudījumiem, piemēram, maratonam vai hokeja sezonai, vai arī gatavošanās CrossFit sacensībām.

Vai sacensībās redzamais būs tas, kas interesentus sagaida arī treniņu zālē?
Mārtiņš: Ne gluži. Tas, kas redzams sacensību laukumos, dažkārt ir mazliet biedējoši, jo sportisti cīnās līdz spēku izsīkuma robežai. Tas ir maksimāls pārbaudījums ķermenim, un bez īpaša aicinājuma un apņēmības līdz šim līmenim ir grūti nokļūt. Taču jāatceras, ka atlēti tam mērķtiecīgi gatavojas, trenējoties 5–6 reizes nedēļā, ēdot sabalansētu uzturu un veltot pietiekami daudz laika atpūtai. Ja ir izvēlēts šis ceļš, tad nepietiek ar dažiem treniņiem nedēļā un omes vārīto putru pusdienās, jo šobrīd sportistu līmenis aug ļoti strauji un arī disciplīnas kļūst sarežģītākas. Krosfita sacensības ir sava veida ekstrēmais sports, jo sacensību rīkotāji var izpaust savu oriģinalitāti, liekot priekšā sportistam jebko un jebkādās kombinācijās, bieži vien nedarot to zināmu līdz startam.

Kaut arī krosfits šobrīd ir ļoti populārs, daudzi joprojām domā, ka ar to var nodarboties tikai jauni puiši! Kā ir patiesībā?
Mārtiņš: Krosfits savā daudzveidībā ir visu aktivitāšu kopums, kas lielai daļai kļūst par dzīvesveidu neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai iepriekšējās pieredzes. Kā ikdienas aktivitāte krosfits ir piemērots pilnīgi jebkuram. Savā sporta zālē maksimāli lielu uzmanību pievēršam pakāpeniskai un drošai jauno biedru attīstībai. Slodzes un pat komplicētākos vingrinājumus ir iespējams pielāgot, lai laika gaitā ikviens spētu sasniegt aizvien sarežģītāku līmeni.

Diemžēl, krosfitam kļūstot aizvien populārākam, atsevišķās sporta zālēs neprot izdalīt šīs interesentu kategorijas vai vienkārši nevēlas. Tādēļ cilvēkiem izveidojas nepareizs pirmais priekšstats, turklāt bieži cilvēki pakļauj sevi nevēlamam riskam. Izvēle ir pietiekami liela – viss atkarīgs no tā, vai gūsti pareizu pirmo iespaidu un iemaldies īstajā krosfita zālē.

Šogad jau trešo gadu Ķīpsalā notiks starptautiskās krosfita sacensības „Battle of Riga”. Ar katru gadu pieaug to dalībnieku skaits un paplašinās dalībvalstu ģeogrāfija. Ar ko vēl atšķirsies šī gada sacensības?
Mārtiņš: Jā, „Battle of Riga” aug necerēti strauji. Viss sākās ar nelielu vietējo pasākumu, bet ar katru nākamo gadu pierādījām, ka sacensībām ir potenciāls. Jau pagājušajā gadā, kad vēl atradāmies izstādes “Atpūta un sports” paspārnē, pie mums viesojās vērā ņemami sportisti no visas Eiropas. Ieguvām ļoti daudz labas atsauksmes, un tas motivēja spert nākamo soli. Šogad sacensībām esam pievienojuši balvu fondu, un, pats galvenais, tās Ķīpsalas izstāžu centrā norisināsies kā atsevišķs pasākums.

Jau organizējot šī gada sacensību kvalifikācijas kārtu, bija skaidrs, ka šis solis attaisnosies – pieteicās vairāk nekā 500 sportistu no 25 Eiropas valstīm, tostarp daudzi augsta līmeņa atlēti. Skatītāji klātienē Ķīpsalā varēs vērot 120 atlētus, tostarp arī piecus sportistus, kas atrodas TOP 50 Eiropas spēcīgāko vīru skaitā. Pirmo reizi sacensību starplaikos uzstāsies dažādi mākslinieki, skatītāji varēs piedalīties konkursos un iegūt vērtīgas balvas, kā arī apmeklēt īpaši izveidotu CrossFit EXPO zonu, lai aplūkotu un iegādātos sporta uzturu, apģērbu un inventāru.

Futbolā – Ronaldu, tenisā – Rafaels un Nadals, skeletonā – brāļi Dukuri, bet krosfitā?

Mārtiņš: Krosfita sacensību sportā reizi gadā norisinās centrālais notikums – CrossFit GAMES, ko var definēt par pasaules čempionātu. Ja skatāmies šādā mērogā, tad arī tur ir savas zvaigznes – 2016. gadā tādi bija Mathew Fraser un Katrin Davidsdottir. Arī Latvijā lēnām sāk izkristalizēties spēcīgākie sportisti. Domāju, ka pavisam drīz kāds no viņiem būs redzams arī uz lielās skatuves.

Kādi ir tavi tālākie mērķi, ko vēlies sasniegt?

Mārtiņš: Ja runājam par sacensībām, tad mūsu reģionā nav konkurējoša līdzīga rakstura notikuma, tādēļ ir visas iespējas šo projektu attīstīt līdz lielo Eiropas sacensību līmenim. Ļoti ceru, ka ar šī gada pasākumu mums izdosies ielikt treknu punktu Eiropas kartē, lai jau nākamgad paceltu to vēl augstākā līmenī.

Ja runājam par tālejošākiem mērķiem saistībā ar sportu, tad tie ir un būs saistīti ar krosfita un cilvēku izglītošanu. Arī turpmāk „CrossFit Rīdzene” sporta zālē centīsimies sniegt labāko pieredzi katram mūsu biedram. Šobrīd izstrādājam jaunu treniņu konceptu, kas nākotnē varētu pavērt vēl nebijušas iespējas profesionālu sportistu sadaļas izveidošanai. Pačukstēšu, ka tas būs tendēts hokeja specializācijas virzienā.

Kā zināms, sacensības „Battle of Riga 2017” norisināsies 17. un 18. jūnijā Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā. Tās būs aizraujošas gan maziem, gan lieliem skatītājiem!

Darbalaiks abās dienās no plkst. 10.00 līdz 20.00. Biļetes varēs iegādāties pasākuma norises vietā vai iepriekšpārdošanā internetā: https://battleofriga.ticketforevent.com/en/

Vairāk: www.battleofriga.com
Top