BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

Pēc padoma pie PEP mammas izstādē „Bērnu pasaule 2016”

Neatkarīgi no tā, vai tu esi jaunā māmiņa vai audzini jau trešo bērniņu, tevi var piemeklēt dažādi pārdzīvojumi, apjukums vai pat bailes. Tev nav jātiek ar to galā vienai! No 8. līdz 10. aprīlim dodies uz izstādi „Bērnu pasaule 2016” Ķīpsalā, satiec PEP mammas un atrodi savu uzticības personu!

Izstādes apmeklētājiem būs iespēja ne tikai izdevīgi iepirkties un aizraujoši pavadīt laiku, bet arī konsultēties ar dažādiem speciālistiem. Visās trīs izstādes dienās māmiņas un tēti būs īpaši mīļi gaidīti PEP mammu, dūlu un bērnu nēsāšanas konsultantu stendā. Vecākiem būs unikāla iespēja atrast savu īsto atbalsta plecu – PEP mammu, ar kuru jutīsieties visdrošāk un ērtāk. Klātienē varēs satikt PEP mammu apvienības valdes locekles Lauru Stukli, Solvitu Neiju un Līgu Zelmeni-Leizāni.

„Mazuļa ienākšana ģimenē atnes daudz prieka un laimes, tomēr neizbēgami tam līdzi atnāk vēl pa kādai negaidītai viešņai – bailes, satraukums, dusmas, neziņa, sajūtas, ko piedzīvo ikviena mamma. Nereti šīs emocijas pārāk samilzt, izraisot bezspēcību un apjukumu. Arī mazulim nav viegli, jo viņš izjūt un pārdzīvo mammas satraukumu. Raud mazulis, raud mamma...” stāsta viena no pieredzes bagātākajām PEP mammām Laura Stukle un piebilst: „Šai brīdī kāda cilvēka spēcinoša klātbūtne ir ļoti svarīga – jāpalīdz mammai atgūt mieru, noticēt savai sirdsgudrībai un būt tuvai ar mazuli.”

Iemesli, kad aicina PEP mammu, ir daudz un dažādi – gan ar pašas mammas sajūtām, gan ar bērniņa aprūpi un audzināšanu saistīti. Kas vienai māmiņai izdodas bez raizēm, citai var sagādāt ne mazums bēdu. Uzzini, kas rada pārdzīvojumus citām sievietēm, un nebaidies lūgt palīdzību arī tu!

Nomāktība un depresija
Daudzas sievietes pirms dzemdībām ir mēģinājušas iztēloties to, kā viss būs turpmāk. Ja ģimenē šis ir pirmais mazulis, ļoti bieži māmiņa šo laiku ir iztēlojusies vieglāku, nekā tas mēdz būt realitātē. Māmiņas raudāšana un nomāktība dažas dienas pēc dzemdībām ir normāla reakcija, par kuru nevajag kautrēties. Nomāktību mazinās līdzcilvēku miers, praktiska palīdzība un māmiņas labo īpašību uzsvēršana. PEP mamma zina, kādas emocijas var piemeklēt pēc dzemdībām, tāpēc nenosodīs, bet gan uzklausīs, nomierinās un iedvesmos.

Pirmais apjukums – kā turēt mazuli, kā un kad barot..
Neviena sieviete pati no sevis nevar zināt, kā pareizi ir jātur tikko dzimis mazulis, kad un kā to barot, ko ar mazuli darīt pārējā laikā, kā saprast raudāšanas iemeslus... un visu citu, ar ko ir jāsastopas pirmajās dienās, nedēļās un mēnešos. Vieglāk ir tad, ja kāds dod padomus, tomēr ne visām māmiņām ir tāds cilvēks, kas spēj un grib dalīties pieredzē. PEP mamma pastāstīs par ikdienas aprūpi, iedrošinās uztvert mazuļa dotos signālus, skaidros, kā palīdzēt mazajam adaptēties plašajā pasaulē, un vēl daudz ko citu.

Mammas miegs
Daudzas māmiņas mazuļa gulēšanas laikā steidz paveikt visus darbus – mazgāt grīdu, slaucīt putekļus, likvidēt trauku kalnus, gatavot vakariņas, gludināt veļu... un vēl, un vēl. Tomēr brīžiem māmiņu var pārņemt sajūta, ka viņa ir spējīga aizmigt arī stāvus. Nekautrējies un ļauj sev atpūsties! Diendusa kopā ar mazuli nav grēks, jo atpūtusies un priecīga mamma spēj mazulim dod vairāk. Ar putekļiem tu tiksi galā citreiz!

Kā būt sieviete, esot mammai?
Bērniņa piedzimšana daudzām sievietēm rada pārdzīvojumus, ka viņas var pazaudēt sevi kā sievieti. Bailes par to raisa ķermeņa izmaiņas, nemitīgā bērna zīdīšana, mātes un sievietes lomas saduršanās, kā arī izmaiņas attiecībās ar dzīvesbiedru. Rodas jautājums, kā vienlaicīgi būt gādīgai mammai un labai sievai? Tādās reizēs atklāta izrunāšanās un līdzīgu gadījumu uzklausīšana spēs kliedēt bažas, kā arī palīdzēs izprast, kā šīs lomas sadzīvo un mijiedarbojas.

Dzemdībās pārdzīvotais raisa kaunu, dusmas vai vainas sajūtu
Ir sievietes, kurām dzemdībās piedzīvotais domās atgriežas atkal un atkal, turklāt izraisa negatīvas emocijas – kaunu, dusmas, bezspēcību vai pat vainas sajūtu. Tā mēdz būt, ja ir piedzīvots fiziski smags dzemdību process, sarežģījumi vai iejaukšanās dzemdību gaitā. Tam par iemeslu var būt arī neiejūtīgi līdzcilvēku komentāri grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību laikā. Šīs negatīvās emocijas un sajūtas ir kliedējamas! Reizēm, lai tiktu no tām vaļā, vienkārši ir nepieciešams šo intensīvo pārdzīvojumu pārrunāt ar kādu cilvēku no malas.

Ikviena sieviete var būt laba mamma, un ikviena mamma var būt lieliska sieviete! Lai pārrunātu sasāpējušos jautājumus, uzzinātu vairāk par PEP mammu palīdzību un atbalstu, no 8. līdz 10. aprīlim dodies uz 10. starptautisko izstādi bērniem un vecākiem „Bērnu pasaule 2016”. Līdzās PEP mammām varēs satikt arī dūlas un bērnu nēsāšanas konsultantus. Interesentiem būs iespēja pašiem uz savas ādas izbaudīt izšūpošanu rebozo lakatos, kā arī izmēģināt iesiet mazuli slingā.

Turklāt tieši „Bērnu pasaule” ir tā vieta, kur reizi gadā vecāki vienuviet var apskatīt, salīdzināt un uzreiz iegādāties bērnu preces par izdevīgām cenām. Vienkopus būs visdažādāko veikalu jaunumi – plašā klāstā gultiņas, apģērbi, bērnu rati, sēdeklīši, rotaļlietas... un vēl. Vecāku mieram un bērnu jautrībai blakus darbosies arī daudz dažādas rotaļu vietas, drošības kvartāls un lielā skatuve! Plašāka informācija par izstādi mājaslapā: www.bt1.lv/bp.

Raksts tapis sadarbībā ar PEP mammu apvienības valdes loceklēm: Lauru Stukli, Solvitu Neiju un Līgu Zelmeni-Leizāni.

„Bērnu pasaule 2016” darba laiks:

8. un 9. aprīlis 10.00–18.00
10. aprīlis 10.00–17.00

Ieejas biļešu cenas:

Pieaugušajiem – 5 EUR, bērniem no 3 gadu vecuma un skolēniem – 3 EUR
Ģimenēm, pensionāriem, studentiem un invalīdiem ir pieejamas biļetes ar atlaidēm.

Foto: www.dulas.lv1870467631_5683.jpg
1569281140_5683.jpg
1892181344_5683.jpg
1835455094_5683.JPGTop