BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sidra konkurss un tā pasākumi izstādē “Riga Food 2023”

Nordic International Cider Awards” (NICA) ir Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sidra konkurss, kura mērķis ir stiprināt šī reģiona sidra ražotāju sadarbību, vairot sidra atpazīstamību un kopīgi celt tā kvalitāti.

2022. gadā NICA konkurss pirmo reizi norisinājās Norvēģijā, Bergenā, un tajā piedalījās vairāk nekā 75 sidra darītāji no 11 valstīm, uz konkursu kopā atvedot vairāk nekā 200 sidru. Vairāk info: www.siderlandet.no/en/nordic-international-cider-awards/

Plānots, ka “Nordic International Cider Awards” katru gadu notiks kādā citā no Ziemeļu un Baltijas valstīm. Ņemot vērā pagājušā gada Latvijas sidrdaru labos konkursa rezultātus un aktīvo sidrdaru kopienu Latvijā, šogad – 2023. gadā – konkurss tiek rīkots Latvijā, ikgadējā pārtikas izstādē “Riga Food 2023”. Uz konkursu Latvijā ieradīsies krietns ārvalstu dalībnieku skaits, un sidrs kā viens no Latvijas kulinārā tūrisma izcilībām veicina Latvijas atpazīstamību pasaulē.

Pasākuma mērķis ir popularizēt Latvijā ražoto dabīgo ābolu sidru un veicināt tā starptautisku atpazīstamību.

Pasākuma uzdevums ir organizēt starptautiskā konkursa “Nordic International Cider Awards” norisi Latvijā, izstādē “Riga Food 2023” 6.–9. septembrī, Latvijas sidrdaru dalību Latvijas nacionālajā kopstendā, kā arī diskusiju un pieredzes apmaiņas programmu ārvalstu dalībniekiem.



Pasākuma norises programma

6. septembris

• NICA konkursa norise
Sidru vērtēšana norisināsies sidra bārā “Sidrērija” Vecrīgā, www.sidrerija.lv
Konkursa dalībniekus vērtēs divu līmeņu žūrija: 1. līmenī – aptuveni 20 sidra ražotāji no dažādām valstīm; 2. līmenī – 7 profesionāli sidra eksperti.
Dalību žūrijā jau ir apstiprinājuši: Arics Rodrigess (Haritz Rodriguez) no Astūrijas reģiona, Spānijas, Klods Žolikērs (Claude Jolicoeur) no Kanādas, Juhans Šēstets (Johan Sjöstedt) no Zviedrijas, Mateiss van Meurss (Matthijs van Meurs) no Norvēģijas, Mihaels Štekls (Michael Stöckl) no Vācijas u. c. 

 • Vakariņas un socializēšanās sidra bārā “Sidrērija”

7. septembris
• NICA uzvarētāju apbalvošana uzreiz pēc izstādes “Rīga Food 2023” oficiālās atklāšanas ceremonijas
• “Sidra ceļš” ar Latvijas sidrdariem Latvijas nacionālajā kopstendā
• Sidra festivāls – Latvijas un ārvalstu sidru degustācijas izstādē “Riga Food 2023”. Piedalās: lūgtie viesi, tai skaitā mediju pārstāvji, someljē, sidra profesionāļi, ražotāji, politikas veidotāji, dārzkopji u. C.
• Vakariņas Rīgā ar “Live Rīga”, Rīgas pilsētas saimnieku uzruna viesiem un ražotājiem (N/A). Rīgas viesmīlības sektora iesaiste – restorāni piedāvā dažādu Latvijas sidru baudīšanu kopā ar nelielām uzkodām. Restorāni atzīmēti īpašā Rīgas sidra kartē (N/A)

8. septembris
• “Sidra ceļš” ar Latvijas sidrdariem Latvijas nacionālajā kopstendā
• Baltijas un ārvalstu sidrdaru profesionāļu diskusija un pieredzes apmaiņa izstādē “Riga Food”. Diskusiju ievadīs starptautiskie sidra eksperti. Darba valoda – angļu. Ilgums: 3 stundas. Kafijas pārtraukums / pusdienas
• Pieredzes apmaiņa ārvalstu dalībniekiem – “Abavas vīna darītavas” un “Sabiles sidra” apmeklējums
• Dobeles dārzkopības institūta Latvijas un Baltijas sidra ābolu šķirņu prezentācija izstādē
• Noslēguma vakariņas “Restoterase” Sabilē, www.restoterase.lv

9. septembris
• “Sidra ceļš” ar Latvijas sidrdariem Latvijas nacionālajā kopstendā
• Pieredzes apmaiņas brauciens ārvalstu dalībniekiem uz Latvijas sidra darītavām Vidzemē (“Plūme”, “Abuls”, “Tālava”)

Aktualitāte un nozīmīgums
Latvija ir ābolu zeme un jauna sidra valsts, kurā veidojas sidra kultūra. Senās ābolu audzēšanas tradīcijas mūsu zemē, kā arī kvalitatīvu šķirņu daudzveidība ir būtiska Latvijas sidra kultūras priekšrocība. Mūsu klimata zonā vietējie apstākļi ir īpaši piemēroti, lai taptu ābolu sidrs. Latvija lepojas gan ar seniem, gan nesen stādītiem augļu dārziem. Baltijas jūras tuvums, gaišās vasaras naktis un temperatūras svārstības padara klimatu izcili piemērotu ābolu, bumbieru, ķiršu, plūmju, upeņu un dažādu citu Ziemeļeiropas ogu un augļu kultūrām. Latviju var uzskatīt par vienu no jaunajām sidra pasaules valstīm, kurās ražotāji brīvi izpauž savu sidra darīšanas vīziju.
Ir nepieciešams popularizēt sidru kā vienu no kvalitatīviem Latvijas nacionālās identitātes produktiem, kas ir unikāli Latvijai līdztekus tādām mūsu atpazīstamības zīmēm kā, piemēram, rudzu maize. Ir nepieciešams veicināt sidra darīšanas nozari, kam ir labs ekonomiskais potenciāls.
Pasākuma programma ir atraktīva un dod iespēju sidra darīšanas profesionāļiem no dažādām valstīm satikties un dalīties pieredzē. Šis pasākums īpaši saliedēs Baltijas sidrdarus – padarīs visu nozari stiprāku, skaidrojot īstā ābolu sidra kvalitāti un pamatoti liekot daudzviet aizstāt ārvalstu dzirkstošo dzērienu ražojumus ar vietējiem.

Pasākums ir nozīmīgs Latvijas sidra darīšanas nozarei vairāku iemeslu dēļ:
Organizē LLTA “Lauku ceļotājs” sadarbībā ar Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrību un “CiderWorld” (Vācija). Atbalsta Zemkopības ministrija.

Uzzini vairāk: celotajs.lv/en/conf/NICA/program 

Lejupielādēt bukletu

Vairāk informācijas:
Asnāte Ziemele

Tālr.: 29285756

2037375747_12585.png
420377195_12585.jpg
1953260974_12585.jpg
421889453_12585.jpg



Top