BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

Kā piekunkstēt alni un piebaurot staltbriedi? Uzzini izstādē “Outdoor Riga 2023”!

Kā pievilināt lapsu, piekunkstēt alni un piebaurot staltbriedi? To visu varēs uzzināt un arī redzēt aizraujošā un atraktīvā stāstā par meža dzīvnieku pievilināšu izstādē “Outdoor Riga 2023”, kas jau šonedēļ – no 14. līdz 16. aprīlim – notiks Ķīpsalā. Interesanti būs visiem!

Jau divus gadus ļoti lielu interesi izstādē raisa Atvērtā skatuves notikumi – sarunas ar copes profesionāļiem, atraktīvie mednieku priekšnesumi un medību suņu parādes. Šoreiz izstādes priekšvakarā uz sarunu par dzīvnieku pievilināšanu aicinājām kaislīgu mednieku un Staltbriežu piebaurotāju kluba vadītāju Oskaru Treilihu un 14 gadus jauno Emīlu Āboliņu, kurš par mednieku vēl tikai top.

Pievilināt var dažādi!
Ar medībām nesaistītam cilvēkam var šķist, ka mednieks sēž savā postenī un gaida, kad dzīvnieks rikšos garām. Bet tā gan nenotiek! Staltbriežu piebaurotāju kluba vadītājs Oskars Treilihs stāsta: “Dzīvnieku pievilināšana ar balsi ir tikai viens no veidiem, var pievilināt arī ar smaku, ar ēdienu. Mēs, lai piebaurotu briežus, izmantojam dažādas svilpītes un trubas. Ar skaņu ierakstiem gan nē, tie ir aizliegti. Piebaurošana nav vienkārša, tas ir izaicinājums, interesants process, kurā ļoti daudz ir atkarīgs no piebaurotāja prasmēm un zināšanām.”

Arī pusaudzis Emīls Āboliņš dalās savā dzīvnieku pievilināšanas pieredzē: “Visvieglāk, izmantojot svilpi, ir pievilināt lapsu un stirnu āzi. Putnus, piemēram, pīles vai zosis veiksmīgāk var pievilināt ar balsi vai svilpi, bet ir nedaudz jāizmanto arī māneklis. Starp citu, prasmīgs mednieks arī vilku var piegaudot! Savukārt, lai piekunkstētu alni, ir vajadzīgas prasmes, bet to var izdarīt arī bez palīglīdzekļiem. Manam tētim tas izdodas!”

Rotaļāšanās ar izsalkumu
Dzīvnieku pievilinātāji pārsvarā neatdarina tā dzīvnieka skaņu, kuru mēģina pievilināt. Galvenokārt atdarinātas tiek tās skaņas, kas liek dzīvniekam domāt, ka tā ir viņa potenciālā “barība’’. “Lai ziemā veiksmīgi pievilinātu lapsu, mēs izmantojam svilpīti, ar kuru atdarinām stresa skaņu. Tā lapsas ausīs skan pēc cita dzīvnieka ciešanām, un lapsai šķiet, ka tur ir pārtika un uz turieni jāskrien,” akcentē Oskars Treilihs.

Riesta laikā dzīvnieki ir neuzmanīgāki, tāpēc tas ir pateicīgs laiks dzīvnieku pievilināšanai. “Vislabākais brīdis, kad piesaukt lapsu, ir pēc riesta laika, jo tad, īpaši tēviņi, ir ļoti izsalkuši un neuzmanīgi. Kā mednieks iepūš svilpē, tā lapsa ar lielu interesi dodas lūkoties sev ēdienu,” norāda topošais mednieks un akcentē: “Briedis un alnis noteikti neatsauksies, ja sāks piebaurot vai piekunkstēt pavasarī, kad nav riesta laiks.”

Arī nerakstītas tradīcijas

Mednieku un pievilinātāju tradīcijas diži neatšķiras, bet ir svarīgi sekot un ievērot mednieku ētikas kodeksu. “Ir gan parocīgas tradīcijas, gan vēsturē iegājušās tradīcijas. Mednieki, ejot mežā, paklanās Meža mātei un dievietei Diānai. Man pašam patīk medījumu smuki salikt un godāt,” tā Oskars Treilihs.
Emīls, kas jau no agra vecuma dodas ar tēvu medībās, neslēpj, ka ir tādi pieaugušo nerakstītie likumi: “Tētis nekad pirms medībām nedzen bārdu! Tas nākotnē noteikti būs arī viens no maniem nerakstītajiem likumiem.”

Piebaurotāju instrumenti
Kā jau noskaidrojām, pievilināt dzīvnieku var daudz un dažādos veidos – izmantojot dažādas svilpītes, trubas un citus instrumentus. Bet, lai piebaurotu staltbriedi, vispopulārākais instruments ir vienkārša koka vai pat plastmasas truba. “Bez taures piebaurot briedi būs neiespējami! Taure pielāgo cilvēka balsi tā, lai tā līdzinātos brieža izdotajām skaņām,” stāsta Emīls.

“Eiropā galvenokārt izmanto divu veidu vācu ražotās staltbriežu piebaurošanas trubas – divdaļīgas un trīsdaļīgas. Ir arī redzēts, ka piebaurotājs izmanto parastu kanalizācijas trubu. Galvenais ir pagarināt balseni, jo briedim kakls ir garāks nekā mums, attiecīgi ir vajadzīga truba, lai šādu skaņu varētu radīt,” smaidot stāsta Oskars.

Iepazīsti karstākās sezonas aktualitātes!
Jau 14.–16. aprīlī Ķīpsalā notiks starptautiskā aktīvās atpūtas un vaļasprieku izstāde “Outdoor Riga 2023”, kas iepazīstinās ar moto, velo, laivu, tūrisma jaunumiem un piedāvās aktuālo makšķerēšanai un medībām. Vairāk nekā 140 dalībnieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas un Ukrainas apmeklētājus iepazīstinās ar karstākajām sezonas aktualitātēm. Interesanti atklājumi ir gaidāmi ikvienam! Sestdien, 15. aprīlī, un svētdien, 16. aprīlī, izstādes ekspozīciju papildinās arī aizraujoša un izzinoša Atvērtās skatuves programma. Vairāk: www.outdoorriga.com

Izstādi rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.

Seko mums!
Https://www.facebook.com/OutdoorRiga
https://www.instagram.com/outdoor_riga/

Darba laiks:
14.–15. aprīlis 10.00–18.00
16. aprīlis 10.00–17.00

Ieejas biļetes:
Bērniem līdz 7 gadu vecumam – bez maksas
Pensionāriem, invalīdiem, studentiem, skolēniem – 4 €
Pieaugušajiem – 5 €
Ģimenes biļete (2+2; 1+3) – 14 €

Autostāvvieta – 5 €
*Biļetes iepriekšpārdošanā internetā iegājies šeit
“Outdoor Riga 2023” norises laikā tirdzniecības centrā “Olimpia” būs pieejama bezmaksas autostāvvieta!
Kā arī, ja nevēlies maksāt par autostāvvietu, aicinām uz izstādi braukt ar velosipēdu, skrejriteni, motociklu vai sabiedrisko transportu.172233174_12483.jpg
636524784_12483.JPG
466240264_12483.jpg
1924630217_12483.jpg
990056306_12483.jpg
2122041455_12483.jpg
1698192254_12483.jpg
135274206_12483.jpg
341377742_12483.jpgTop