Vecas, neefektīvas vai nepareizi ekspluatētas apkures krāsnis un katli veicina naudas nelietderīgu izmantošanu, neefektīvu siltumatdevi, kā arī vides piesārņojumu. 26. martā plkst. 12.00 notiks klātienes un tiešsaistes diskusija “Videi un cilvēka veselībai draudzīga apkure”, kurā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, kā pareizi ekspluatēt apkures iekārtu, cik svarīgi to uzturēt un tīrīt, kurš kurināmā veids ir videi un veselībai draudzīgāks, ko drīkst un nedrīkst dedzināt u.c.
Diskusiju cikla mērķis ir izglītojot sabiedrību, mainīt tās paradumus un ieviest labāku kurināmā sadedzināšanas praksi. Tas ļautu samazināt gaisa piesārņojumu un palīdzētu sasniegt Latvijai Eiropas Savienības līmenī noteiktos emisiju samazināšanas mērķus.
Izglītības, kultūras un inovatīvo projektu asociācijas (IKIPA) projekta “Mana māja. Mana vide” ietvaros privātmāju īpašnieki un plašāka sabiedrība tiks informēta par kaitējumu, ko videi un cilvēka veselībai nodara novecojušas koksnes biomasas apkures iekārtas, ogļu apkures iekārtas, kā arī labajai praksei neatbilstoša šo iekārtu ekspluatācija. Tāpat plānots skaidrot, kā saņemt finansējumu mūsdienīgas apkures uzstādīšanai vai nomaiņai.
Informatīvās aktivitātes tiek realizētas ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.
Kur: Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, būvniecības izstāde “Māja I 2023”, Konferenču zāle Nr. 1, Ķīpsalas iela 8
Diskusijas dalībnieki:
• Jānis Grašs, SIA “SB” projektu vadītājs
• Žanna Martinsone, Rīgas Stradiņa universitātes Aroda un vides medicīnas katedras docente
• Agris Kamenders, SIA “Ekodoma” direktors, inženierzinātņu doktors enerģētikā
• Inguna Pļaviņa, Valsts vides dienesta Attīstības un uzraudzības departamenta gaisa aizsardzības jomas vadītāja
Moderators: Māra Sleja
Klātienes sarunas tiešraide būs pieejama arī “Mana vide” Facebook lapā.
Kāpēc ir svarīgi domāt par novecojošo apkures iekārtu maiņu?
Lai arī koksnes biomasa (malka, briketes, granulas) ir atjaunojamais energoresurss un tas tiek uzskatīts par CO2 neitrālu kurināmo, tās dedzināšanas rezultātā rodas tādi gaisa piesārņotāji, kā smalkās daļiņas un benz(a)pirēns, kas palielina gaisa piesārņojumu.
Saskaņā ar Veselības inspekcijas datiem, PM daļiņas ilgtermiņā rada kaitējumu cilvēku veselībai. Tās sekmē iedzīvotāju saslimstību ar elpošanas orgānu un sirds-asinsvadu slimībām. Jutīgās iedzīvotāju grupas ir hroniski plaušu un sirds slimību slimnieki, bērni un gados veci cilvēki.
Otrkārt, mājsaimniecībā izmantotās apkures iekārtas ir arī galvenais benz(a)pirēna emisiju avots, kas var radīt līdz 70% no kopējā piesārņojuma. Lielākā daļa no Latvijas emisijām koncentrējas Rīgā un tās apkārtnē, kā arī citās lielākajās Latvijas pilsētās. Rīgā mājsaimniecību apkure uzskatāma par galveno daļiņu PM10 piesārņojuma avotu un rada ~ 55% no kopējām emisijām. Mājsaimniecību radītais piesārņojums ziemas periodā gaisā raksturīgs vairākos Rīgas mikrorajonos, kur ir privātmājas.
Diskusiju cikls: 10. martā notika pirmā diskusija “Apkures iekārtas un gaisa piesārņojums”, kur tika pārrunāta apkures iekārtu radītā gaisa piesārņojuma ietekme, gaisa kvalitāte Latvijā, kā kurināt pareizi un citi jautājumi (to var atrast “Mana vide” Facebook lapā un saitē fb.me/e/FRZAJmC)
Vēl paredzētas diskusijas:
• Apkures iekārtas un kurināmais: apkures iekārtu atšķirības un energoefektivitāte, nepieciešamība mainīt vecās apkures sistēmas un kā izvēlēties ekonomiski pamatotas apkures iekārtas, kam pievērst uzmanību, kurināmais.
• Atbalsts apkures iekārtu maiņai: kā iedzīvotāji var saņemt Eiropas Savienības fondu finansējumu no investīciju programmas apkures iekārtu nomaiņai, normatīvais regulējums.
Plašāka informācija:
Izglītības, kultūras un inovatīvo projektu asociācija (IKIPA)
Tālr. 26406452
E-pasts mana.un.tava.vide@gmail.com