“Liels un mazs” piedāvā satikt lietuviešu rakstnieci Jurgu Vili un mākslinieci Linu Itagaki


Kā stāstīt bērniem par vēstures notikumiem? 1. martā plkst. 13.00 uz izstādes Lielās skatuves būs saruna ar lietuviešu rakstnieci Jurgu Vili un mākslinieci Linu Itagaki, grafiskā stāsta „Sibirijas haiku“ autorēm. Aicina izdevniecība “Liels un mazs”

Sabiedrībā valda liela vienprātība par to, ka bērniem ir jāstāsta par pagātnes notikumiem, nedrīkst ļaut vēsturiskajai atmiņai apsīkt. Taču ar labo gribu vien ir par maz - gan skolai, gan literatūrai un citām mākslām jāmeklē veidi, kā bērnus uzrunāt, iesaistīt, aizraut, lai viņi šos vēstures stāstus spētu uztvert ieinteresēti un emocionāli.

Izdevniecība „Liels un mazs“ jau piedāvājusi vairākus vērtīgus prozas darbus bērniem un jauniešiem: Māra Runguļa „ Lapsu kalniņa mīklas“, kas veltītas pēckara gadu notikumiem un nacionālo partizānu cīņām, Paula Bankovska stāstu krājumu "Kur palika saimnieks“, kurā dažādi Latvijas vēstures posmi attēloti, izmantojot dzīvnieku skatapunktu, Ineses Zanderes „Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu“, kurā attēlots ebreju glābēju - Žaņa Lipkes un viņa ģimenes varoņdarbs.

Tagad nāk klajā grāmata „Sibīrijas haiku“, ko no lietuviešu valodas tulkojusi Dace Meiere. Lietuviešu autores izvēlējušās drosmīgu pieeju: 1941. gada 14. jūnija deportācija, ko piedzīvo lauku pagasta vecākā ģimene, attēlota grafiskā stāstā. Tā galvenais varonis un vēstītājs ir desmitgadīgs zēns. Komiksa valoda, kurā vienlīdz aktīvi darbojas gan vārdi, gan attēli, spilgti attēlo zēna pasauli un ļauj tajā ieiet ļoti dziļi un personiski. Grāmata guvusi lielu atzinību ne tikai Lietuvā.

Uz sarunu aicināti visi, kas ieinteresēti vēstures interpretācijās, bērnu literatūrā, grafisko stāstu žanrā, strādā ar bērniem - pedagogi, mākslinieki, rakstnieki, bibliotekāri, žurnālisti, vecāki.



1437370095_9991.jpg