BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

Makšķerēšanas ABC iesācējiem

Makšķerēšana ir lielisks veids, kā pavadīt laiku ar bērniem vai atpūsties vientulībā un ķert ne tikai zivis, bet arī adrenalīnu. Ja no copes lietām īsti neko nesaproti, bet makšķerēt ļoti gribas, tad neķer kreņķi! Izstāde “Outdoor Riga” kopā ar pieredzējušo Latvijas sporta makšķerēšanas izlases dalībnieku, vairākkārtējo Latvijas čempionu Vitāliju Karpenkovu ir sagatavojuši tev dažus ieteikumus.

Ko izvēlēties – makšķeri vai spiningu?!

Ja vēlies aktīvu copi, tad, iespējams, spinings ir tieši tas, kas tev vajadzīgs! Spiningojot visu laiku ir jākustas – jāmētā un un jāpārvietojas, turklāt ar to copēt var principā jebkur – gan ezeros, gan upēs, gan dīķos. Savukārt, ja vēlies mierīgāku un apcerīgāku atpūtu, izmēģini makšķeri!

Sagatavo inventāru!
Pirms dodies uz copi – sagatavo inventāru! Daudzos makšķerlietu veikalos strādā pieredzējuši copmaņi, kas palīdzēs izvēlēties piemērotāko inventāru atbilstoši tavam budžetam un vēlmēm. “Pirmajam pirkumam pilnīgi pietiek ar apmēram 30 līdz 50 eiro, bet, ja makšķere domāta mazam bērnam vai tikai vienreizējam pasākumam, tad gan lieki netērējies un izvēlies ko lētāku. Mūsu veikalos Rīgā un Siguldā speciālisti iesācējam palīdzēs sagatavot makšķeri vai spiningu pilnīgā “kaujas gatavībā”,” stāsta Vitālijs Karpenkovs, kurš savu aizraušanos ir apvienojis ar biznesu un ir makšķerlietu veikalu “Gold Fishing” īpašnieks.

Kur makšķerēt?
Kad inventārs ir sagatavots, laiks doties uz copi. “Principā makšķerēt var jebkurā upē vai ezerā, tikai ir jāmāk “lasīt”. Ja esi pie upes – izvēlies vietu, kur ir tērcītes, straumes vai atstraumes, jo tur agri vai vēlu zivis parādīsies. Savukārt ezeros – lūkojies pēc taciņām un laipām, jo ezeri parasti ir aizauguši un tiem ir grūti piekļūt. Ja pēc 10–20 metieniem vēl nekas necopē, tad izmēģini laimi citur. Tiesa, pie vainas var būt arī nepareizi noregulēts dziļums pludiņam, āķa lielums, pavadas biezums, ēsma vai laikapstākļi,” saka Vitālijs.

Copēt var arī karpu vai foreļu dīķos. Tad, protams, ir jāvadās pēc dīķu īpašnieku noteikumiem, bet lielākoties ir tā, ka maksa par divām makšķerēm ir 12 eiro. Šajā cenā ietilpst arī 5 kg noķerto zivju, bet, ja noķer vairāk, ir jāmaksā papildus.

Iebaro zivis!
Atceries, pirms met makšķeri – zivis ir jāiebaro, un pēc 10–15 minūtēm var sākt! Tās var iebarot gan ar pašgatavotu maisījumu, gan ar gatavu barību, kas iesācējam noteikti būs ērtāk. Barības maisījums ir jāsaspiež bumbās un jāiemet iecerētajā copes vietā. Ņem vērā, ka upē ir jāmet cieši saspiesta barības bumba, lai tā nokristu līdz upes dibenam, bet ezeros un dīķos – irdenāka.

Asarīti vai līdaku?!
Nav šaubu, ka copes gudrības var mācīties visu mūžu, bet galvenais princips: jo mazāks āķis, jo mazāka zivtiņa, jo āķis lielāks – jo lielāka zive. Ja copēsi ar makšķeri, tad uz āķa var likt gan dārzā izraktu slieku, gan veikalā nopērkamu ēsmu, bet, ja spiningosi, tad ir jālieto vobleri jeb mānekļi, kuriem jau ir piestiprināti āķi. Vobleri patiešām ir ļoti dažādi – atbilstoši katrai zivju sugai un ne tikai.

Neaizmirsti par makšķerēšanas karti

Ņem vērā, ka, dodoties copēt, ir nepieciešama makšķerēšanas karte, kuru var ērti iegādāties gan makšķernieku veikalos, gan internetā www.makskeresanaskarte.lv. Taču, ja dosies makšķerēt ar bērniem, atceries – līdz 16 gadiem tā nav vajadzīga. Tāpat karte nav vajadzīga arī personām, kas vecākas par 65 gadiem, un cilvēkiem ar invaliditāti. Taču arī tad, ja plāno doties copēt uz kādu privātu karpu vai foreļu dīķi, makšķerēšanas karti labāk tomēr iegādāties.

Ne asakas! Uz drīzu tikšanos izstādē Outdoor Riga” Ķīpsalā!Top