Agroresursu un ekonomikas institūts iepazīstinās ar trim jaunizveidotajām laukaugu šķirnēm un gatavo produkciju


Ražas novākšanas laikā Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI) aicina pārtikas profesionāļus un apmeklētājus uz Latvijas Tehnoloģiskā centra (LTC) un Eiropas Biznesa atbalsta tīkla Latvijā organizēto stendu “Inovācija pārtikai”, kur varēs uzzināt, aplūkot un pagaršot Latvijas zinātnieku radītos lauksaimniecības labumus.

Inovāciju stendā AREI demonstrēs Latvijas un ārzemju pārtikas ražotāju industrijai savas jaunizveidotās laukaugu šķirnes un gatavo produkciju - kailgraudu miežu šķirni “Kornelija”, kaņepju šķirni “Adzelvieši” un linu šķirni “Vilani”.

Ekspozīcijā tiks prezentēts ERAF projekta “Kailgraudu miežu šķirne “Kornelija”- augstvērtīga pilngraudu izejviela nišas un funkcionālo produktu izstrādei”, Nr. KC-PI-2017/43 ietvaros jaunizveidoto kailgraudu miežu šķirni Kornelija (www.kornelija.lv), kas īpaši piemērota nišas un funkcionālo pārtikas produktu (tostarp pilngraudu pārtikas produktu) ražošanai. Kornelija šķirnes graudi ir piemēroti, lai pilnveidotu klasisko produktu pārslu, grūbu, maizes ražošanu, izmantojami jaunu nišas tirgum paredzētu produktu recepšu radīšanai (īpaši tiem cilvēkiem, kuriem jāievēro specifiskas diētas), kā arī jaunu (inovatīvu) funkcionālu pārtikas produktu – mušļu, enerģijas batoniņu, dzērienu u.c. recepšu izstrādei. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja degustēt produktus, kas gatavoti no šīs šķirnes graudiem un to pārstrādes produktiem (maize, cepumi, vafeles, ekstrudēti kraukšķi, vārītas grūbas).

Kaņepju šķirne “Adzelvieši” Latvijā oficiāli atzīta 2018. gadā. To sēklas raksturojas ar augstu uzturvērtību un unikālu šo vielu kompozīciju. Ar aukstās spiešanas metodi iegūtā eļļa īpaša ar to, ka tajā ir augsts nepiesātināto taukskābju līmenis, t.sk., organismam svarīgās neaizvietojamās taukskābes omega 3 un omega 6, ko var uzņemt tikai ar uzturu. Pie tam, šīs eļļā esošās taukskābes ir ideālā proporcijā (1:3), kas tiek uzskatīta par optimālu cilvēka veselībai. Šobrīd AREI zinātnieki strādā pie šķirnes “Adzelvieši” inovatīvu audzēšanas tehnoloģiju izstrādes dažādām saimniekošanas sistēmām.

Linu šķirne “Vilani”- Latgales lauksaimniecības zinātnes centra (LLZC) un AREI zinātnieku selekcionēta un 2018.gadā reģistrēta jauna sējas linu šķirne, kas paredzēta gan šķiedras, gan sēklu ražošanai. Zinātniekiem izdevies sasniegt mērķi - radīt linu šķirni, kas ir vidēji agrīna, kas nozīmīgi kvalitatīvu stiebriņu iegūšanai. Ņemot vērā, ka pēdējo 84 gadu laikā Latvijā nebija selekcionēta un reģistrēta neviena linu šķirne, selekcionāre un komanda šo šķirni “Vilani” dāvina Latvijai 100.gadadienā.

AREI pētnieciskajos centros Stendē, Priekuļos un Viļānos izveidotās laukaugu (rudzu, auzu, tritikāles, zirņu, kartupeļu, linu, kaņepju) šķirnes ir vislabāk piemērotas audzēšanai Latvijas agroekoloģiskajos apstākļos, bet kvalitāte nodrošina efektīvu pārstrādes procesu veselīgu pārtikas produktu iegūšanā.

APP “Agroresursu un ekonomikas institūts”
Ekonomikas pētniecības centrs
www.arei.lv/lv
Adrese: Struktoru iela 14, Rīga, LV-1039
Tālr.: 271 67552909, fakss 67541789

E-pasts: arei@arei.lv1054646669_9359.JPG
1027760756_9359.jpg
617353571_9359.jpg