“Liels un mazs” aicina uz grāmatas “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju” atklāšanu!


Izdevniecība “Liels un mazs” aicina uz decembra beigās iznākušās grāmatas “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju” atklāšanu, kas notiks 25. februārī, plkst. 11.00 izstādes “Jautrajā lasītavā”.


Izdevniecība ir sagatavojusi vēl divus jaunumus:

Anti Sārs
“Tā iet mūsu lietas”
no igauņu valodas tulkojusi Maima Grīnberga

Grāmata stāsta par mazā Vasela un viņa mazliet bohēmiskās ģimenes – mammas, tēta un mazā brāļa Jonasa, kuram ir tikai “pustrīs” gadi – ikdienu. Vasels stāsta un rāda, kā viņu ģimenē lasa, raksta un zīmē, taisa ēst un ēd, stāsta šausmu stāstus, strīdas, gaida rūķus, brauc ar mašīnu, spēlē futbolu, uzņem ciemiņus un visu ko aizmirst. Bērna skatapunktā apvienojas gan naivums un egocentrisms, gan iejūtība un mīlestība pret savu ģimeni, šis skatījums mēģina saprast un interpretēt notiekošo, ir vienlaikus ļoti reāls un fantāzijas caurausts. Sāra stils ir bērniem saprotams, dinamisks un humoristisks, teksts rosina bērna fantāziju.
Grāmata “Tā iet mūsu lietas” (Kuidas meil asjad käivad) iznāca 2013. gadā un ieguva gan Igaunijas Bērnu literatūras centra balvu “Gada rozīne”, kas tradicionāli tiek piešķirta gada visspilgtākajai un neparastākajai bērnu grāmatai, gan arī Igaunijas Kultūrkapitāla balvu bērnu literatūras nominācijā. 2014. gadā grāmata tika iekļauta Minhenes Internationale Jugendbibliothek sastādītajā prestižajā bērnu literatūras katalogā The White Ravens.

Sešpadsmitais BIKIBUKU laidiens #91 - #96
Katram dzejolim izlasē BIKBUKS atvēlēta atsevišķa grāmatiņa, ko vieno mākslinieku Rūtas Briedes un Arta Brieža veidotais dizains – mazam bērnam ērts formāts un īpašais sērijas logo. Tajā redzams pats Bikibuks – jautrs, ziņkārīgs un spītīgs ragainis, līdzīgs atvērtai grāmatiņai. Šis nosaukums un tēls radies, lasot Jāņa Baltvilka skaitāmpantu “Biki-buki”, ar kuru 2012. gadā tika aizsākta sērija.

Katru gada ceturksni sērijā iznāk 6 jauni bikibuki. Kopumā iecerēts izdot 100 dažādos laikos sacerētu dzejoļu, ko ilustrējuši dažādi mūsdienu latviešu mākslinieki. Dzejoļi, ko daudzi vecāki un vecvecāki iemīļoja savā bērnībā, nāk pie šodienas mazuļiem mūsdienīgā vizuālā veidolā, ar cieņu gan pret pārbaudītām vērtībām, gan pret moderno.

Pirmspēdējā BIKIBUKU laidienā iznāks sešas dzejoļgrāmatiņas:
#91 Fricis Bārda "Sapņu burvis", ilustrējis Svens Neilands,
#92 Leons Paegle "Vilnītis rūķītis", ilustrējusi Anita Rupeika,
#93 Laimonis Kamara "Palaidņa puika", ilustrējusi Līva Kandēvica,
#94 Leons Briedis "Cibrica cabrica nedēļa", ilustrējis Artis Briedis,
#95 Imants Ziedonis "Trīs akmentiņi", ilustrējusi Anete Bajāre,
#96 Juris Kronbergs "Sveicini!", ilustrējis Vilipsons.


Grāmatas “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju” atklāšana
Sestdien, plkst.11.00 “Jautrajā lasītavā” notiks decembra beigās iznākušās grāmatas “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju” atklāšana. Pasākumā piedalīsies rakstniece Sanita Reinsone un māksliniece Kristīne Jurjāne.

Grāmatas autore ir folkloras pētniecē Sanita Reinsone, kas pieaugušajiem jau pazīstama kā grāmatas “Mežameitas” autore.

Grāmata uzrakstīta kā teicēja vēstījums par leģendāriem notikumiem, realitāte te interpretēta ar pasakas paņēmieniem, brīvi savienojot zināšanas un izdomu. Igaunija un arī Latvija, kur norisinās liela daļa sižeta notikumu, šajā teiksmā ir zemes, kur paralēli pastāv cilvēku un leļļu pasaule. Pasakas formā, stāstot par Igauniju kā „leļļu zemi”, autore sniedz bērniem priekšstatu par reālās kaimiņzemes Igaunijas novadiem, valodu un tradīcijām.

Tikai bērni un dzīvnieki redz, ka lelles ir dzīvas. Tās kustas un runā, bet pieaugušo klātbūtnē izliekas par nedzīviem priekšmetiem. Vēstījums pauž par episku notikumu: Igaunijas „parastie leļļi” – visdažādākās tradicionālās rotaļlietas – neizturami apvainojas par bērnu pievēršanos „sevišķajiem” – jaunlaiku bateriju darbinātajiem brīnumiem, un nolemj bēgt projām no Igaunijas. Tīmo-Nīmo, adīts lellis igauņu tautastērpā uzmundrina visus ar satraucošo saukli “Kus mul patarei!” – “Re kur baterijas!” Tūkstošiem igauņu leļļu pa taku takām dodas uz Latviju.
Grāmatas māksliniece Kristīne Jurjāne ilustrācijām pozēt aicinājusi daudzas saviem paziņām un draugiem piederošas rotaļlietas, kuras būs klātienē aplūkojamas grāmatas atklāšanā. Pasākumā apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt autores lasījumu, uzdot jautājumus, piedalītes lēlošanā (sadziedāšanā) un pīt bizes gluži kā Tīmo-Nīmo.

Mājaslapa: www.lielsunmazs.lv

Seko Facebook: www.facebook.com/blogslielsunmazs/