Studijas un jau veiktie pētījumi – prezentēs RTU sniegtās iespējas

Industriālās Elektronikas un Elektrotehnikas institūts (IEEI) un “Latvenergo” radošās laboratorijas studenti izstādes “Vide un enerģija 2018” apmeklētājiem stāstīs par studiju iespējām, veiktajiem pētījumiem, kā arī IEEI sniegtajiem pakalpojumiem.

Tiks prezentēti Industriālās Elektronikas un Elektrotehnikas Institūta pētniecības virzieni, sniegtie pakalpojumi, būs iespēja klātienē tikties ar institūta pētniekiem un studiju programmu "Elektrotehnoloģiju datorvadība" un “Adaptronika” studentiem. Izstādes laikā būs iespējams aplūkot jaunākās izdotās grāmatas, kā arī praktiski iepazīties ar IoT sensoru sistēmu un inovatīvām energoefektivitātes paaugstināšanas metodēm Latvijas industriālo siltumnīcu sektorā. Institūta aktīvākie studenti apmeklētājiem ļaus iepazīt aizraujošo “Dronity” pasauli.

Rīgas Tehniskās universitātes stendā tiks demonstrēts projekts “Jaunu vadības metožu izstrādes siltumnīcu augu apgaismojuma sistēmām to enerģisko un akoloģisko parametru uzlabošanai (uMol)”. Projekts īstenots sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU), SIA Eltex un Rīgas Tehniskās universitātes, Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes, Industriālās Elektronikas un Elektrotehnikas institūtu (RTU EEF IEEI). Projekta ietvaros izstrādātā jaunas fotobioloģiskās vadības metodes esošiem ražošanas procesiem siltumnīcās, auditēšanas metodes enerģijas un ekoloģisko parametru efektivitātes novērtēšanai. Projekta gaitā tiek izstrādātas, praktiski realizētas un testētas arī jaunas mērīšanas un vadības sistēmu ierīces. Izmantojot jaunos Bio-Enerģētiskās Sistēmas algoritmus, kas tiks testēti un salīdzināti pie dažādiem apgaismojuma avotiem reālas siltumnīcas apstākļos, plānots iegūt elektroenerģijas ietaupījumus līdz 30%, vienlaicīgi nodrošinot to pašu augšanas ražību.

Vēl viens aktuāls IEEI projekts sadarbībā ar Elektrotehnikas institūtu, Latvijas interneta asociāciju, SIA "Meduspils", SIA "Mazzy" un Valteru Brusbārdi ir unikālu autonomās biškopības risinājumu testēšana. Deviņos stropos LU Botāniskajā dārzā Rīgā šobrīd tiek testēts unikāls autonomās biškopības risinājums, kas nākotnē palīdzēs biškopjiem attālināti novērot savas bišu dravas, tādējādi taupot laiku un resursus.

Inženiertehniskie pakalpojumi. Konsultācijas

  1. Jaudas paramertu analīze, jaudas mērījumi, jaudīgas elektronikas, balasta, avotu un cita elektriskā aprīkojuma testēšana. Sinusoidāla signāla raksturlīknes, kropļojumu un harmonisko komponenšu noteikšana, signālu uzlabošana un kropļojumu samazināšana. Mērījumu precizitāte 0,01%, līdz I(ef)=50A un U(ef)=1000V.  Jaudīgu pārveidotāju izstrāde dažādiem lietojumiem. Augstas precizitātes viedais mērījumu aprīkojums (Digital Oscilloscope Yokogawa DLM6054; N4L Precision Power Analyzers PPA5500; Perfect Sine Wave power source).
  2. Ar rūpniecības robotu (KUKA Quan tec Prime 210) aprīkota 600V līdzstrāvas tīkla laboratorija, kas papildināta ar litija jonu akumulēšanas sistēmu, superkondensatora enerģijas akumulēšanas sistēmu, diviem universālajiem robotu enerģijas patērēšanas simulācijas stendiem (var atkārtot jebkura ražošanas robota elektrisko jaudu dinamikā) un 55kW AC/DC taisngriezi. Iekārta izstrādāta FP7 AREUS projekta ietvaros, izmantota robotizētas ražošanas tehnoloģiju un nepieciešamo izmēru aprēķinos, lai samazinātu elektriskās enerģijas patēriņu. Analīze tiek veikta Mat Lab vidē (DC-Grid Hardware Testing Laboratory).
  3. Mazo (līdz 30 kW) vēja ģeneratoru testēšana. Pēc pieprasījumavai projekta specifikas testēšanas slodze var bū lielāka. Var izmērīt elektriskos un griezes momenta parametrus, ir pieejami vadības algoritmi jaudīgas elektronikas aprīkojuma testēšanai (special testbench with ABB drives).
  4. LED apgaismojuma iekārtu un sistēmu izstrāde un testēšana: elektriskie parametri, spektrs, gaismas intensitātes mērījumi, mehānisko parametru mērījumi. LED gaismekļu barošanas un vadības sistēmas projektēšana (Spectrometer, Goniophotometer, Luxmeter, Candela meter). Apgaismojuma sistēmu aprēķini Dialux vidē, konsultācijas gaismekļa izvēlē un kvalitātes parametru ekspertīzē (klienta objektos).
Mērījumi objektā. Konsultācijas
IEEI veic mērījumus un datu analīzi kā energoaudita sadaļa mazos un vidējos uzņēmumos (ES Direktīva 2012/ 27/ES). Uz vietas objektā veicam vienlaicīgi 19 trīsfāzu aprīkojuma mērījumus, kurus var izmantot ražošanas uzņēmumos jaudas patēriņa un jaudas kvalitātes noteikšanai, kā arī jaudas rādītāju analīzei. Sniedzam rekomendācijas, veicam sertifikāciju. Mērījumi tiek veikti saskaņā ar ES noteiktā standarta procedūru (ES HD 603646:2007 part 6; NE 614391:2012 part1; NE 614395:2011 part 5). (Fluke 435 and Circutor CIR-E3 power quality analyzers).

Apmācība
CNC izgatavošanas un programmēšanas apmācība. PLC apmācība. Ražošanas FESTO konveijers ar Mitsubishi robotu. Pilnīgi automatizēta sistēma. Ir iespēja griezt maza izmēra vieglo metālu (alumīnijs) un plastmasu (FESTO Micro FMS un robotizēta CNC apmācība ar EMCO Concept turn 105 un Concept mill 105).

IEEI sadarbojas zinātnes profesionāļi un pētnieki ar starptautisku pieredzi. Mēs darbojamies modernā universitātē ar mūsdienīgu vīziju. IEEI ir institūts, kas veido attieksmi pret zināšanu vērtību. Mūsu prioritāte ir sadarbība ar industriju, kas tiek veikta kopš institūta dibināšanas 1987. gadā.

Zinātniskās pētniecības virzieni
Vairāk:
RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes
Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts

Adrese: Āzenes iela 12/1, Rīga, Latvija, LV-1048
Tālr.: +371 67089916
E-pasts: peteris.apse-apsitis@rtu.lv
www.etdv.rtu.lv

“Latvenergo” radošā laboratorija
Adrese: Āzenes iela 12/1, Rīga, Latvija, LV-1048
Tālr.: +371 28614594
E-pasts: matiss.stunda@rtu.lv