BALTIJAS VADOŠO IZSTĀŽU RĪKOTĀJS

„Riga Photo Show” apskatāma Madžida Saīda dokumentālo fotogrāfiju izstāde „Kājnieku mīnu upuri”

„Pēc mīnu daudzuma Afganistāna tiek ierindota vienā no pirmajām vietām pasaulē. Valsti okupēja Padomju Savienība 1979.gadā, līdz padomju spēki pameta Afganistānu tikai 1989.gadā, kad tie un padomju atbalstītie kaujinieki kontrolēja valsts apdzīvotos rajonus un piedalījās retās apšaudēs pret dažādām mudžahedīnu kaujinieku grupām.

Abas karojošās puses izvietoja kājnieku mīnas lielos daudzumos jebkurā iedomājamā apvidū. Ceļi, elektrības stabi, tilti un pamestas mājas tiki pamatīgi mīnētas. Pat valsts lielākais dambis Kajakai un piloni, kas savienoja dambi ar Kandahāru, valsts otru lielāko pilsētu, tika mīnēti.

Mūsdienās lielas valsts platības joprojām glabā plašu mīnu dažādību – no kājnieku līdz tanku mīnām. Kabula joprojām ir pasaulē mīnām bagātākā pasaules galvaspilsēta. Kājnieku mīnas nogalina vai sakropļo aptuveni 65 cilvēku katru mēnesi. Nesenās kaujas starp koalīciju un talibu kaujiniekiem valsts dienvidos tikai papildinājušas mīnu skaitu, šoreiz pārsvarā ar rokām taisītas.

Fakts, ka esmu pieredzējis karu un vardarbību, profesionāli mani ļoti ietekmējis un devis man lielāku spēku un precizitāti, bet personiski tas padarījis mani ļoti ievainojamu, jo daudz domāju par to, kādēļ cieš, iet bojā vai tiek sakropļoti nevainīgi cilvēki, par ko man ir ļoti žēl.

Devos fotografēt kara upurus uz IRC (Starptautiskā glābšanas komiteja), kad pēkšņi man ienāca prātā doma, par ko domā cilvēki, kas zaudējuši ekstremitātes un skatās uz manām, kad viņus fotografēju. Jau nākamajā dienā devos atpakaļ uz IRC ar melnu aizkaru un apgaismojumu, lai uzņemtu dažus no cietušajiem. Neizjūtu šīs kā studijas fotogrāfijas, jo cilvēki devās garām manai kamerai.

Iepriekš daudz fotogrāfiju ir uzņemtas ar mīnu upuriem, bet es vēlējos dziļāk ielūkoties šajā situācijā no cita skatupunkta, un tagad jūtu lielāku efektu. Man kā fotogrāfam galvenā uzmanība vienmēr bijusi pievērsta dzīves realitātei, kura var būt priecīga un arī skumja.

Fotogrāfija ir dokuments, kas saglabāsies nākotnei, un mēs esam dokumentālisti, kas patiesību izstāsta ar mūsu darbu.” – tā Madžids Saīds.

Madžids Saīds (Majid Saeedi) ir apbalvojumiem bagāts un starptautiski atzīts irāņu fotogrāfs. Pēdējās divas dekādes viņš ir fotografējis Tuvos Austrumus, uzmanību veltot humānajam aspektam. Madžidam sirdij tuvas ir plašākai pasaules sabiedrībai nezināmas sociālās dzīves un netaisnības tēmas, ko viņš iemūžina savās fotogrāfijās. Saīds ir dzimis un uzaudzis Teherānā. Fotografēšanai viņš pievērsās 16 gados un, sasniedzis 18 gadu vecumu, viņš devās uz Irānas un Irākas robežu fotografēt bēgļus.

Madžids Saīds ir vadījis dažādu Irānas ziņu aģentūru fotogrāfijas nodaļas un galvenos projektus vairāk nekā 15 gadu garumā. Fotogrāfam patīk iemūžināt ainas ielās ar iedzīvotājiem un viņu ikdienas dzīvi. Kad viņš pats neatrodas darbā, Madžids pasniedz fotogrāfiju studentiem un dod padomus jaunajiem fotogrāfiem.

Madžids Saīds ir saņēmis daudzas augstākā kaluma balvas visā pasaulē. Pēdējos 8 gadus Saīds saņēmis atzinumu – labākais Irānas fotogrāfs. Viņa darbus publicējusi starptautiskā prese – „Times”, „Spiegel”, „Washington Times”, „New York Times”, „Washington Post”, „Washington Times”, „Time Magazine”, tāpat mediji Tuvajos un Vidējos Austrumos un interneta aģentūras. Fotogrāfs Saīds daudz ceļojis uz valstīm Tuvajos un Vidējos Austrumos un fotografējis netaisnību un zvērības. Pēdējā laika fotogrāfa darbs parāda, kā Lībijas iedzīvotāji cīnās par demokrātiju, kā arī cietušos no mīnām Afganistānā.

Saīds pēdējo apbalvojumu vidū ir 2010. gadā iegūtie - UNICEF apbalvojums, Henri Nannen balva un Ķīnas Starptautiskās preses fotogrāfijas konkursa (CHIPP) atzinība. Sekojoši 2011. gadā Ņujorkā iegūta „Lucie” balva kā labākajam starptautiskajam fotogrāfam, 2012. gadā iegūts Roberta F.Kenedija Pasaules gada fotogrāfa gods. Visbeidzot 2013. gadā World press photo (WPP), National Press Photographers Association (NPPA), Ķīnas Starptautiskās preses fotogrāfijas konkursa balvas (CHIPP) un Reminders Photography Stronghold granta saņemšana Japānā.

Vairāk: www.majidsaeedi.com

Top